fbpx
Blog thumbnail

Jak pozbyć się komarów w ogrodzie?

Blog thumbnail in

Jak pozbyć się komarów w ogrodzie- poznaj kilka sprawdzonych sposobów

Coraz większa część z nas docenia przebywanie na świeżym powietrzu. Przydomowe ogrody, działki rekreacyjne, tarasy, werandy, cieszą się coraz większą popularność wśród szerokiego grona odbiorców. Niestety, nierzadko nie możemy cieszyć się spokojem, ciszą i relaksem przez niezwykle uporczywe owady, jakimi są komary. Co odstrasza komary? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Ciekawi? Zaczynamy! 

Jak zwalczać komary w ogrodzie? Poszukaj źródła 

Wiele osób zastanawia się jak odstraszyć komary w ogrodzie. To dla wielu kluczowe zagadnienie, by własna, zielona przestrzeń, stała się miejscem wytchnienia i relaksu. Przede wszystkim, kluczowym zagadnieniem jest sięgnięcie do źródła problemu. Warto więc zastanowić się, gdzie lęgną się t popularne, wszędobylskie owady. Zdecydowanie przyjaznymi warunkami do wylągu komarów są cieniste, wilgotne zakątki. Co więcej, obecność zbiorników wodnych porośniętych szuwarami oraz dużą ilością trawy, to także jeden z kluczowych czynników, który stanowi przyczynę występowania dużej ilości znienawidzonych przez nas owadów w naszych wypielęgnowanych ogrodach. W związku z tym należy zakryć wszelkie beczki z deszczówką bądź inne sztuczne zbiorniki z wodą drobną siatką. To pierwszy krok w walce z komarzycami. 

Nie sposób nie wspomnieć także o oczkach wodnych, które pomimo tego, że stanowią jedną z najbardziej okazałych dekoracji naszych ogrodowych przestrzeni, równocześnie stanowią jedną z przyczyn nadmiernej obecności komarów. Jak pozbyć się komarów z przyrestauracyjnych ogródków w pierwszej kolejności? Zlikwidować oczka wodne, które z pewnością znajdują się w bliskiej obecności stołów. Jeśli jednak za wszelką cenę nie chcemy pozbyć się z własnych aranżacji oczek wodnych, należy wpuścić do nich dużą ilość karasi złocistych czy karpi japońskich. Bardzo przydatne okażą się także żaby i ich rechot. Dlaczego? To ryby, gady, które żywią się larwami komarów. Będą więc naturalnie pozbywać się owadów z naszych ogrodów, działek rekreacyjnych czy ogródków restauracyjnych. 

Zapach, czyli skuteczna walka z komarem

Co odstraszy komary w ogrodzie? Kolejną, skuteczną „bronią”, która pomoże nam zwalczyć komary, to nieprzyjemny dla znanych, natrętnych owadów zapach. Tu nieocenioną pomoc przyniosą naturalne olejki eteryczne oraz ekstrakty. Co jest dobre na komary w ogrodzie? Zdecydowanie warto postawić na świece, maści, preparaty w aerozolu bądź kule zapachowe. Produkowane są one z naturalnych ekstraktów roślin czy ziół, które nie są lubiane przez komary. Dla przykładu doskonałym rozwiązaniem będzie zapach:

 • trawy cytrynowej,
 • oleju cedrowego,
 • paczuli,
 • goździków,
 • bazylii, 
 • tymianku,
 • cynamonu,
 • mięty pieprzowej,
 • eukaliptusa

i wielu innych. Dla nas będzie to przyjemny dodatek do spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, tymczasem komary, wyczuwając charakterystyczną woń, będą szukać dla siebie innej, dogodnej lokalizacji. 

Własnoręcznie przygotowana mikstura na walkę z komarami 

Wiele osób sięga po specjalistyczne, gotowe środki na walkę z komarami, tymczasem, by cieszyć się błogim spokojem w naszych ogrodach, balkonach czy tarasach, wystarczy przygotować „magiczną” miksturę, którą uda nam się stworzyć ze składników i przedmiotów, które odnajdziemy we własnej kuchni. Do przygotowania potrzebny będzie średniej wielkości słoik bądź pusta butelka. Następnie należy umieścić w nich:

 • 1 g drożdży piekarniczych,
 • 50 g cukru białego,
 • 200 g ciepłej wody

Wszystkie składniki należy mieszać ze sobą aż do całkowitego połączenia składników. Taka kompozycja składników będzie prawdziwym wabikiem dla komarów. Dzięki temu będą one całkowicie zainteresowane słodką, aromatyczną pożywką, a nie naszym ciałem do kąsania. To jeden z najbardziej ekonomicznych i prostych sposobów, by móc pozbyć się uporczywego brzęczenia nad uchem. 

Gotowe środki na walkę z komarami

Co na komary w ogrodzie? Zdecydowanie możemy postawić na gotowe środki do walki z komarzycami, które dostępne są w wielu sklepach ogrodniczych. Czym kierować się podczas ich wyboru? By można było mówić o skuteczności ich działania, przede wszystkim w swoim składzie środki chemiczne powinny posiadać DEET. Jest to bardzo silny związek chemiczny, który odstrasza komarzyce. 

Gotowe środki do walki z komarami, dostępne w sklepach, to najczęściej pałeczki zapachowe, opaski, spraye czy spirale. Nie sposób nie wspomnieć także o zyskujących coraz większą popularność  elektrofumigatorach, jednak są to urządzenia, które wymagają podpięcia do gniazdka elektrycznego. To urządzenia, które wydzielają odstraszające dla komarów substancję. Bardzo często napotkać można je także we wnętrzach naszych domów, mieszkań czy biur. 

Właściwe rośliny i warzywa, a walka z komarami 

Rośliny czy warzywa w naszych ogrodach kojarzą nam się przede wszystkim z funkcją estetyczną, czy użytkową, jeśli decydujemy się zasadzić zioła. Tymczasem niewielu z nas wie, że wybór rodzaju roślin ma także niebagatelne znacznie w walce z komarami. Aranżując ogrodowe grządki, warto więc postawić na rodzaje roślin, które będą stanowić dodatkową, naturalną broń przeciw owadom. Zdecydowanie komary bardzo nie lubią lawendy. To jedna z najskuteczniejszych roślin przeciw komarom. Nie sposób nie wymienić także:

 • pachnącej pelargonii,
 • aksamitki,
 • szałwii lekarskiej,
 • kocimiętki.

To jednak nie wszystko. Pyszne, soczyste pomidorki koktajlowe, które zagoszczą na naszych talerzach, to warzywo, które skutecznie odstraszy komary z naszych ogrodów.

Chcąc pozbyć się komarów z własnego ogrodu, warto również wiedzieć, że bardzo skutecznymi roślinami do walki z owadami są rosiczki oraz kokornak. To gatunki roślin, które zwabiają do siebie komary bardzo silnym aromatem, zapachem. Jeśli komar zwabi się na przyjemną dla siebie woń, zostaje przez roślinę zjadany. 

Jak sama nazwa wskazuje- komarzyca, a więc potoczna nazwa rośliny o nazwie Plectranthus, to także silna broń, by pozbyć się komarów. Co więcej, to roślina, która uważana jest za jedną z najsilniej oddziałujących na owady, ze względu na bardzo silną woń, którą wydziela. Komarzyca może zostać posadzona do gruntu, jak również do donic, przez co można ustawiać ją w dowolnie wybranych miejscach naszych ogrodów czy tarasów. Oprócz tego, że roślina odstraszy komarzyce, stanie się także jedną z najbardziej okazałych ozdób naszych aranżacji ogrodowych. 

Mechaniczne środki do walki z komarami

Chcąc toczyć skuteczną walkę z uprzykrzającymi przebywanie w ogrodzie komarami, zdecydowanie nie sposób nie wspomnieć również o moskitierach bądź pułapkach. To mechaniczne sposoby, które połączone z innymi metodami, będą skutecznym narzędziem. By móc cieszyć się ciszą, spokojem, móc bezpiecznie zażyć popołudniowej drzemki, można wybrać hamak bądź huśtawkę z moskitierą. To zdecydowanie gwarancja, że przez malutkie otwory nie dostanie się do środka żaden niechciany komar. Do naszej dyspozycji oddano także osobne moskitiery, które możemy zamontować w naszych altanach, balkonach, werandach czy tarasach. 

Czym odstraszyć komary w ogrodzie? Postaw na nowoczesne rozwiązania

Walka z komarami stała się prawdziwą batalią wśród szerokiego grona osób na całym świecie. Nic więc dziwnego, że powstają nowoczesne urządzenia, technologie, które cechują się wysoką skutecznością pozbywania się komarów z naszych zielonych przestrzeni. Co odstrasza komary w ogrodzie?  Urządzenia, które naśladują żywą istotę, dzięki czemu przyciągają samice komarów, by następnie złapać je we wewnętrzną pułapkę. Co jednak jest niebywałą zaletą nowoczesnego rozwiązania, cały proces walki z komarami odbywa się bez użycia środków chemicznych, co stanowi doskonałą ochronę dla Matki Natury.

Jak zwalczyć komary w ogrodzie? Warto postawić na inteligentny, wieloskładnikowy system wabienia, w które wyposażone zostały nowoczesne, wydaje urządzenie. Jest to metoda, która w sposób zrównoważony i naturalny pozwoli zakłócić cykl hodowlany komarów, co przyniesie nam upragniony spokój i możliwość przebywania na świeżym powietrzu, we własnym ogrodzie, o każdej porze dnia i nocy. 

Wybierz jedną z dostępnych metod, połącz kilka wybranych, i ciesz się z własnych ogrodów bez obecności komarów. Do dzieła!. 

Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping cart

0

Brak produktów w koszyku.

Enter your search & hit enter
RABAT 10%. Tylko do końca maja!
Odrzuć